EPCOS (TDK) S10K40G5S5
S10K40G5S5 picture photo
Mfg. Part Number
S10K40G5S5
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 61.2V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K40G5S5.pdf
Availability of S10K40G5S5
QUANTITY
S10K40G5S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K40G5S5
Internal Part NumberEIS-S10K40G5S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy6.4J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K40G5S5
Related LinksS10K4, S10K40G5S5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K40G5S5 Details Description
Related parts for S10K40G5S5
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.1A 4VSON datasheet.pdf