API Delevan S1210-122K
S1210-122K picture photo
Mfg. Part Number
S1210-122K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1210-122K.pdf
Availability of S1210-122K
QUANTITY
S1210-122K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-122K
Internal Part NumberEIS-S1210-122K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating574mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-122K
Related LinksS1210, S1210-122K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-122K Details Description
Related parts for S1210-122K
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 5A@240VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDCI MALE/MALE 16INCH CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf