API Delevan S1210-182K
S1210-182K picture photo
Mfg. Part Number
S1210-182K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 498MA 650 MOHM
Datasheet Download
S1210-182K.pdf
Availability of S1210-182K
QUANTITY
S1210-182K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-182K
Internal Part NumberEIS-S1210-182K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating498mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-182K
Related LinksS1210, S1210-182K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-182K Details Description
Related parts for S1210-182K
PROTO BOARD 16PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W DUL 24V +-12V PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 500' datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf