API Delevan S1210-391G
S1210-391G picture photo
Mfg. Part Number
S1210-391G
Brief Description
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM
Datasheet Download
S1210-391G.pdf
Availability of S1210-391G
QUANTITY
S1210-391G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-391G
Internal Part NumberEIS-S1210-391G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Type-
Material - CoreIron
Inductance390nH
Tolerance±2%
Current Rating692mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-391G
Related LinksS1210, S1210-391G Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-391G Details Description
Related parts for S1210-391G
IC AMP AUDIO PWR 50W D 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf