API Delevan S1210-391J
S1210-391J picture photo
Mfg. Part Number
S1210-391J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM
Datasheet Download
S1210-391J.pdf
Availability of S1210-391J
QUANTITY
S1210-391J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-391J
Internal Part NumberEIS-S1210-391J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating692mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-391J
Related LinksS1210, S1210-391J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-391J Details Description
Related parts for S1210-391J
RES SMD 261K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF 5/8 132-174MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 9.1A 55 MOHM TH datasheet.pdf