API Delevan S1210-472J
S1210-472J picture photo
Mfg. Part Number
S1210-472J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S1210-472J.pdf
Availability of S1210-472J
QUANTITY
S1210-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-472J
Internal Part NumberEIS-S1210-472J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating402mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-472J
Related LinksS1210, S1210-472J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-472J Details Description
Related parts for S1210-472J
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FUSEBLOCK COVER FOR 646/647 CLR datasheet.pdf
SEPARATOR FOR V SWITCH datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
OSC TCXO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf