API Delevan S1210-562K
S1210-562K picture photo
Mfg. Part Number
S1210-562K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 352MA 1.3 OHM
Datasheet Download
S1210-562K.pdf
Availability of S1210-562K
QUANTITY
S1210-562K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-562K
Internal Part NumberEIS-S1210-562K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating352mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-562K
Related LinksS1210, S1210-562K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-562K Details Description
Related parts for S1210-562K
FIXED IND 1.8MH 4.5A 360 MOHM TH datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf