API Delevan S1210-563H
S1210-563H picture photo
Mfg. Part Number
S1210-563H
Brief Description
FIXED IND 56UH 160MA 6.3 OHM SMD
Datasheet Download
S1210-563H.pdf
Availability of S1210-563H
QUANTITY
S1210-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-563H
Internal Part NumberEIS-S1210-563H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.3 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-563H
Related LinksS1210, S1210-563H Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-563H Details Description
Related parts for S1210-563H
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 126MA 7.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf