API Delevan S1210R-122J
S1210R-122J picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-122J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1210R-122J.pdf
Availability of S1210R-122J
QUANTITY
S1210R-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-122J
Internal Part NumberEIS-S1210R-122J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating574mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-122J
Related LinksS1210, S1210R-122J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-122J Details Description
Related parts for S1210R-122J
SCR DBL HISCR 1200V 27A ADDAPAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN SILICON SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 4.1UH N97 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf