API Delevan S1210R-123K
S1210R-123K picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-123K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 277MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
S1210R-123K.pdf
Availability of S1210R-123K
QUANTITY
S1210R-123K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-123K
Internal Part NumberEIS-S1210R-123K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating277mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-123K
Related LinksS1210, S1210R-123K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-123K Details Description
Related parts for S1210R-123K
IC SW ANLG PHASE-REVERSAL 8-DIP datasheet.pdf
HEAD REPLACEMENT 110 W/CASS 5PR datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 2.15A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CRIMP FERRULE FOR FFS.3K. datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf