API Delevan S1210R-682G
S1210R-682G picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-682G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 328MA 1.5 OHM
Datasheet Download
S1210R-682G.pdf
Availability of S1210R-682G
QUANTITY
S1210R-682G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-682G
Internal Part NumberEIS-S1210R-682G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±2%
Current Rating328mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-682G
Related LinksS1210, S1210R-682G Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-682G Details Description
Related parts for S1210R-682G
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST DIM GRN TRANSP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf