JST Sales America Inc. S12B-XADSS-N(LF)(SN)
S12B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S12B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 12POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S12B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of S12B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
S12B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S12B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S12B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package198
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S12B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksS12B-XADSS, S12B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S12B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for S12B-XADSS-N(LF)(SN)
CAP ALUM 27UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSC75-6 datasheet.pdf
LED TOP VIEW INGAN WHITE WTR CLR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf