JST Sales America Inc. S12B-XADSS-N
S12B-XADSS-N picture photo
Mfg. Part Number
S12B-XADSS-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 12POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S12B-XADSS-N.pdf
Availability of S12B-XADSS-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S12B-XADSS-N Order Process
Ship out your order
Specifications of S12B-XADSS-N
Internal Part NumberEIS-S12B-XADSS-N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package198
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S12B-XADSS-N
Related LinksS12B-X, S12B-XADSS-N Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S12B-XADSS-N Details Description
Related parts for S12B-XADSS-N
HEATSHRNK PLY 3/8" YEL/GRN 100FT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 10SON datasheet.pdf
ECCOSORB ELASTOMERS .040X12X12 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CLASS J 600V 200A - FUSE BLOCK A datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
Power Supply and Watchdog Timer Monitoring Circuit IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 C0G 910pF 100V datasheet.pdf