JST Sales America Inc. S14B-PASK-2
S14B-PASK-2 picture photo
Mfg. Part Number
S14B-PASK-2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR PA 14POS SIDE 2MM TIN
Datasheet Download
S14B-PASK-2.pdf
Availability of S14B-PASK-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S14B-PASK-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S14B-PASK-2
Internal Part NumberEIS-S14B-PASK-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPA
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14B-PASK-2
Related LinksS14B-, S14B-PASK-2 Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S14B-PASK-2 Details Description
Related parts for S14B-PASK-2
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
2POS ECONOSEAL PLUG HSING PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf