JST Sales America Inc. S14B-PH-SM3-TB
S14B-PH-SM3-TB picture photo
Mfg. Part Number
S14B-PH-SM3-TB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR PH SIDE 14POS 2MM SMD
Datasheet Download
S14B-PH-SM3-TB.pdf
Availability of S14B-PH-SM3-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S14B-PH-SM3-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of S14B-PH-SM3-TB
Internal Part NumberEIS-S14B-PH-SM3-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPH
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14B-PH-SM3-TB
Related LinksS14B-PH, S14B-PH-SM3-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S14B-PH-SM3-TB Details Description
Related parts for S14B-PH-SM3-TB
PROTECT HEADER STRT 16 CONTACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.6A SOT23 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TS4999 datasheet.pdf
IC SENSOR BIPOL LATCH SOT-23 SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf