EPCOS (TDK) S14K230E2
S14K230E2 picture photo
Mfg. Part Number
S14K230E2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
S14K230E2.pdf
Availability of S14K230E2
QUANTITY
S14K230E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S14K230E2
Internal Part NumberEIS-S14K230E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy90J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14K230E2
Related LinksS14K, S14K230E2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S14K230E2 Details Description
Related parts for S14K230E2
CONN HEADER .100" 20POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SRT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf