EPCOS (TDK) S14K60G5
S14K60G5 picture photo
Mfg. Part Number
S14K60G5
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
S14K60G5.pdf
Availability of S14K60G5
QUANTITY
S14K60G5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S14K60G5
Internal Part NumberEIS-S14K60G5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy17J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14K60G5
Related LinksS14K, S14K60G5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S14K60G5 Details Description
Related parts for S14K60G5
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4 POS IDC 20-22AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 71A SOT-227 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAND TOOL ASSY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf