EPCOS (TDK) S14K75G5
S14K75G5 picture photo
Mfg. Part Number
S14K75G5
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
S14K75G5.pdf
Availability of S14K75G5
QUANTITY
S14K75G5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S14K75G5
Internal Part NumberEIS-S14K75G5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts100VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14K75G5
Related LinksS14K, S14K75G5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S14K75G5 Details Description
Related parts for S14K75G5
RES 3.3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 5.91"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 8PORT 256-CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf