Vishay/BCcomponents S152K33Y5PN63K5R
S152K33Y5PN63K5R picture photo
Mfg. Part Number
S152K33Y5PN63K5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
S152K33Y5PN63K5R.pdf
Availability of S152K33Y5PN63K5R
QUANTITY
S152K33Y5PN63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S152K33Y5PN63K5R
Internal Part NumberEIS-S152K33Y5PN63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S152K33Y5PN63K5R
Related LinksS152K33Y, S152K33Y5PN63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S152K33Y5PN63K5R Details Description
Related parts for S152K33Y5PN63K5R
LED 7-SEG DISP CC GRN RHDP .51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
OSC SO 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 380MA 1.12 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS ANGLED SKT datasheet.pdf