Souriau Connection Technology S16RCM16
S16RCM16 picture photo
Mfg. Part Number
S16RCM16
Manufacturer
Product Category
Crimpers - Crimp Heads, Die Sets
Brief Description
TOOL DIE CRIMP 16AWG 16CONTACT
Datasheet Download
S16RCM16.pdf
Availability of S16RCM16
QUANTITY
S16RCM16 Order Process
Ship out your order
Specifications of S16RCM16
Internal Part NumberEIS-S16RCM16
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCrimp Tool Handle and Die Sets
Standard Package1
Category Tools
FamilyCrimpers - Crimp Heads, Die Sets
SeriesTrim Trio® UTS
Tool TypeCrimp Head
For Use With/Related ProductsCircular Contacts, 16-20 AWG
Specifications-
Compatible ToolsSHANDLES
Cable Group-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S16RCM16
Related LinksS16R, S16RCM16 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
S16RCM16 Details Description
Related parts for S16RCM16
680X500 PIXEL IMAGE SENSOR datasheet.pdf
IC CTLR USB NX2LP NAND 56VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf