API Delevan S1812-272K
S1812-272K picture photo
Mfg. Part Number
S1812-272K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1812-272K.pdf
Availability of S1812-272K
QUANTITY
S1812-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-272K
Internal Part NumberEIS-S1812-272K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating638mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-272K
Related LinksS1812, S1812-272K Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-272K Details Description
Related parts for S1812-272K
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATR DUAL 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBG datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf