API Delevan S1812-824G
S1812-824G picture photo
Mfg. Part Number
S1812-824G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD
Datasheet Download
S1812-824G.pdf
Availability of S1812-824G
QUANTITY
S1812-824G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-824G
Internal Part NumberEIS-S1812-824G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±2%
Current Rating71mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant2.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-824G
Related LinksS1812, S1812-824G Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-824G Details Description
Related parts for S1812-824G
SENSOR INTEG SILICON PRESSURE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPT TRANSPORT PROC 868-TBGA datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 17C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf