API Delevan S1812R-124J
S1812R-124J picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-124J
Brief Description
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM
Datasheet Download
S1812R-124J.pdf
Availability of S1812R-124J
QUANTITY
S1812R-124J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-124J
Internal Part NumberEIS-S1812R-124J
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812R
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating163mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-124J
Related LinksS1812, S1812R-124J Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-124J Details Description
Related parts for S1812R-124J
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 900A NF MEGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V JB 1206 datasheet.pdf
MCPC/ISA, 10/100-MM1300-SC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf