API Delevan S1812R-563H
S1812R-563H picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-563H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD
Datasheet Download
S1812R-563H.pdf
Availability of S1812R-563H
QUANTITY
S1812R-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-563H
Internal Part NumberEIS-S1812R-563H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating235mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-563H
Related LinksS1812, S1812R-563H Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-563H Details Description
Related parts for S1812R-563H
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM BUCK 3PHASE 40-QFN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.6X3.5MM 6.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BROWN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050" 60 POS datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 1A STAR datasheet.pdf