Riedon S2-0R024J8
S2-0R024J8 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R024J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.024 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R024J8.pdf
Availability of S2-0R024J8
QUANTITY
S2-0R024J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R024J8
Internal Part NumberEIS-S2-0R024J8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.024
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R024J8
Related LinksS2-0R, S2-0R024J8 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R024J8 Details Description
Related parts for S2-0R024J8
CAP CER 150PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
SCR DBL LOSCR 400V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC20H/AE20G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 384K FLASH 64WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 25POS datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf