Riedon S2-0R027J8
S2-0R027J8 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R027J8
Brief Description
RES SMD 0.027 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R027J8.pdf
Availability of S2-0R027J8
QUANTITY
S2-0R027J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R027J8
Internal Part NumberEIS-S2-0R027J8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.027
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R027J8
Related LinksS2-0R, S2-0R027J8 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R027J8 Details Description
Related parts for S2-0R027J8
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
MALE COAX CRIMP 2.7MM ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A SOT25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf