Riedon S2-0R03J1
S2-0R03J1 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R03J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R03J1.pdf
Availability of S2-0R03J1
QUANTITY
S2-0R03J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R03J1
Internal Part NumberEIS-S2-0R03J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R03J1
Related LinksS2-0, S2-0R03J1 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R03J1 Details Description
Related parts for S2-0R03J1
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 24MM RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC CTLR IMVP7 3+2 STEPDWN 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AA datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf