Riedon S2-0R36J1
S2-0R36J1 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R36J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R36J1.pdf
Availability of S2-0R36J1
QUANTITY
S2-0R36J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R36J1
Internal Part NumberEIS-S2-0R36J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R36J1
Related LinksS2-0, S2-0R36J1 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R36J1 Details Description
Related parts for S2-0R36J1
SWITCH ROTARY DIP HEX COMP SMT datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.14A 235 MOHM datasheet.pdf
RES 160 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf