Littelfuse S2004DS1TP
S2004DS1TP picture photo
Mfg. Part Number
S2004DS1TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 200V 4A TO-252
Datasheet Download
S2004DS1TP.pdf
Availability of S2004DS1TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2004DS1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004DS1TP
Internal Part NumberEIS-S2004DS1TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)4mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004DS1TP
Related LinksS2004, S2004DS1TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004DS1TP Details Description
Related parts for S2004DS1TP
FILTER LINE 1MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RCVR OPTICAL 16MBD SERCOS SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
A5 4.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf