Littelfuse S2004DS2RP
S2004DS2RP picture photo
Mfg. Part Number
S2004DS2RP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 200V 4A SMT TO-252AA
Datasheet Download
S2004DS2RP.pdf
Availability of S2004DS2RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2004DS2RP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004DS2RP
Internal Part NumberEIS-S2004DS2RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004DS2RP
Related LinksS2004, S2004DS2RP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004DS2RP Details Description
Related parts for S2004DS2RP
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RESISTOR 1.2M OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
100 KK TERM O/LRAMP WO/POR 2POS datasheet.pdf
5&6 ROW DAUGHTER CARD PRESS TOOL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 500 PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
E-BRACKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf