Littelfuse S2004DS2TP
S2004DS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S2004DS2TP
Brief Description
SCR SENS 200V 4A TO-252
Datasheet Download
S2004DS2TP.pdf
Availability of S2004DS2TP
QUANTITY
S2004DS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004DS2TP
Internal Part NumberEIS-S2004DS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004DS2TP
Related LinksS2004, S2004DS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004DS2TP Details Description
Related parts for S2004DS2TP
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M40 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 918.8 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB CP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf