Littelfuse S2004VS1TP
S2004VS1TP picture photo
Mfg. Part Number
S2004VS1TP
Brief Description
SCR SENS 200V 4A TO-251
Datasheet Download
S2004VS1TP.pdf
Availability of S2004VS1TP
QUANTITY
S2004VS1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2004VS1TP
Internal Part NumberEIS-S2004VS1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Current - Hold (Ih) (Max)4mA
Current - Off State (Max)2µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 30A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2004VS1TP
Related LinksS2004, S2004VS1TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2004VS1TP Details Description
Related parts for S2004VS1TP
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 20CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE SPRING datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC LIGHT-TO-VOLTAGE CONV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf