Littelfuse S2006FS31
S2006FS31 picture photo
Mfg. Part Number
S2006FS31
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 200V 6A TO-202
Datasheet Download
S2006FS31.pdf
Availability of S2006FS31
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2006FS31 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2006FS31
Internal Part NumberEIS-S2006FS31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2006FS31
Related LinksS200, S2006FS31 Datasheet, Littelfuse Distributor
S2006FS31 Details Description
Related parts for S2006FS31
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/16" datasheet.pdf
RES 12K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf