Littelfuse S2008VS2TP
S2008VS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S2008VS2TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 200V 8A TO-251
Datasheet Download
S2008VS2TP.pdf
Availability of S2008VS2TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2008VS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2008VS2TP
Internal Part NumberEIS-S2008VS2TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2008VS2TP
Related LinksS2008, S2008VS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2008VS2TP Details Description
Related parts for S2008VS2TP
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BLADE #18 5PC datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 35MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
M12 CORD 4XAWG22/7 ANG 1.5M datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf