JST Sales America Inc. S20B-PHDSS(LF)(SN)
S20B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S20B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 20POS 2MM
Datasheet Download
S20B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of S20B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
S20B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S20B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S20B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S20B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksS20B-PHDS, S20B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S20B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for S20B-PHDSS(LF)(SN)
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.605" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 0.158 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 25' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 5MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf