JST Sales America Inc. S20B-PHDSS
S20B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S20B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 20POS 2MM
Datasheet Download
S20B-PHDSS.pdf
Availability of S20B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S20B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S20B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S20B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S20B-PHDSS
Related LinksS20B-, S20B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S20B-PHDSS Details Description
Related parts for S20B-PHDSS
TRANS PNP 35V 1A TO-126 datasheet.pdf
SCR PHASE CNTRL 800V 12A SMD-220 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF C TYPE datasheet.pdf
IC DRIVER GATE DUAL 5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.5A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT PIN datasheet.pdf