JST Sales America Inc. S24B-PHDSS
S24B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S24B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 24POS 2MM
Datasheet Download
S24B-PHDSS.pdf
Availability of S24B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S24B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S24B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S24B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S24B-PHDSS
Related LinksS24B-, S24B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S24B-PHDSS Details Description
Related parts for S24B-PHDSS
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 4P W/PANEL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf