JST Sales America Inc. S26B-XADSS-N
S26B-XADSS-N picture photo
Mfg. Part Number
S26B-XADSS-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 26POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S26B-XADSS-N.pdf
Availability of S26B-XADSS-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S26B-XADSS-N Order Process
Ship out your order
Specifications of S26B-XADSS-N
Internal Part NumberEIS-S26B-XADSS-N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S26B-XADSS-N
Related LinksS26B-X, S26B-XADSS-N Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S26B-XADSS-N Details Description
Related parts for S26B-XADSS-N
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf