Tamura S28S500D15Z
S28S500D15Z picture photo
Mfg. Part Number
S28S500D15Z
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Datasheet Download
S28S500D15Z.pdf
Availability of S28S500D15Z
QUANTITY
S28S500D15Z Order Process
Ship out your order
Specifications of S28S500D15Z
Internal Part NumberEIS-S28S500D15Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing500A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Current
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±0.1%
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply±15 V ~ 24 V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)30mA
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S28S500D15Z
Related LinksS28S5, S28S500D15Z Datasheet, Tamura Distributor
S28S500D15Z Details Description
Related parts for S28S500D15Z
DUCT WIRE SLOT ADH WHITE 6'/72" datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 26POS datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" WHT datasheet.pdf
CAP 6.8 UF 20% 400 V datasheet.pdf