Panasonic Electric Works S2EB-L2-24V
S2EB-L2-24V picture photo
Mfg. Part Number
S2EB-L2-24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Datasheet Download
S2EB-L2-24V.pdf
Availability of S2EB-L2-24V
QUANTITY
S2EB-L2-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of S2EB-L2-24V
Internal Part NumberEIS-S2EB-L2-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current8.4mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current)4A
Switching Voltage250VAC, 48VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Power202 mW
Coil Resistance2.85 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2EB-L2-24V
Related LinksS2EB-, S2EB-L2-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
S2EB-L2-24V Details Description
Related parts for S2EB-L2-24V
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 25POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 3.2768MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
XBEE PRO 802.15.4 10MW PCB datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 8-HSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 35V 600MW DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 12V 50W datasheet.pdf