Riedon S3-0R024J8
S3-0R024J8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-0R024J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.024 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-0R024J8.pdf
Availability of S3-0R024J8
QUANTITY
S3-0R024J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-0R024J8
Internal Part NumberEIS-S3-0R024J8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.024
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-0R024J8
Related LinksS3-0R, S3-0R024J8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-0R024J8 Details Description
Related parts for S3-0R024J8
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
ROCKER BOOT CONN HOUSING SRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER DSUB 9POS M - RJ12 JACK datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTR NPN W/RES T-1 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 480VAC datasheet.pdf