Riedon S3-0R02J8
S3-0R02J8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-0R02J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-0R02J8.pdf
Availability of S3-0R02J8
QUANTITY
S3-0R02J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-0R02J8
Internal Part NumberEIS-S3-0R02J8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-0R02J8
Related LinksS3-0, S3-0R02J8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-0R02J8 Details Description
Related parts for S3-0R02J8
FIXED IND 47UH 2A 48 MOHM TH datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 280A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
PLUG MALE 4POS STRAIGHT datasheet.pdf
GDT 200V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ BN CONN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf