API Delevan S3483R-6R8M
S3483R-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
S3483R-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.6MA 50 MOHM
Datasheet Download
S3483R-6R8M.pdf
Availability of S3483R-6R8M
QUANTITY
S3483R-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of S3483R-6R8M
Internal Part NumberEIS-S3483R-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS3483R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6mA
Current - Saturation1.6mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3483R-6R8M
Related LinksS3483, S3483R-6R8M Datasheet, API Delevan Distributor
S3483R-6R8M Details Description
Related parts for S3483R-6R8M
FIXED IND 1UH 6.8A 9.2 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf