Delta Electronics S36SE12001NMFB
S36SE12001NMFB picture photo
Mfg. Part Number
S36SE12001NMFB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
POWER MODULE DC/DC 1X1 BRICK 12V
Datasheet Download
S36SE12001NMFB.pdf
Availability of S36SE12001NMFB
QUANTITY
S36SE12001NMFB Order Process
Ship out your order
Specifications of S36SE12001NMFB
Internal Part NumberEIS-S36SE12001NMFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi S36SE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series17W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module, 1x1 Brick
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.34" H (27.9mm x 24.4mm x 8.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 123°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max16W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S36SE12001NMFB
Related LinksS36SE12, S36SE12001NMFB Datasheet, Delta Electronics Distributor
S36SE12001NMFB Details Description
Related parts for S36SE12001NMFB
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CYLINDER CLAMP-ON 4.5MM datasheet.pdf