Delta Electronics S36SE3R305PDFG
S36SE3R305PDFG picture photo
Mfg. Part Number
S36SE3R305PDFG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5A 6DIP
Datasheet Download
S36SE3R305PDFG.pdf
Availability of S36SE3R305PDFG
QUANTITY
S36SE3R305PDFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S36SE3R305PDFG
Internal Part NumberEIS-S36SE3R305PDFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesS36SE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series17W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S36SE3R305PDFG
Related LinksS36SE3R, S36SE3R305PDFG Datasheet, Delta Electronics Distributor
S36SE3R305PDFG Details Description
Related parts for S36SE3R305PDFG
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 25A QC TERM datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED 120#NAT 11.8" datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf