Delta Electronics S36SE3R305PMFB
S36SE3R305PMFB picture photo
Mfg. Part Number
S36SE3R305PMFB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
MODULE DC/DC 1X1 BRICK 3.3V 5A
Datasheet Download
S36SE3R305PMFB.pdf
Availability of S36SE3R305PMFB
QUANTITY
S36SE3R305PMFB Order Process
Ship out your order
Specifications of S36SE3R305PMFB
Internal Part NumberEIS-S36SE3R305PMFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi S36SE
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series17W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.34" H (27.9mm x 24.4mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 123°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S36SE3R305PMFB
Related LinksS36SE3R, S36SE3R305PMFB Datasheet, Delta Electronics Distributor
S36SE3R305PMFB Details Description
Related parts for S36SE3R305PMFB
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 22POS 0.156" datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf