Riedon S4-49R9F8
S4-49R9F8 picture photo
Mfg. Part Number
S4-49R9F8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-49R9F8.pdf
Availability of S4-49R9F8
QUANTITY
S4-49R9F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-49R9F8
Internal Part NumberEIS-S4-49R9F8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-49R9F8
Related LinksS4-4, S4-49R9F8 Datasheet, Riedon Distributor
S4-49R9F8 Details Description
Related parts for S4-49R9F8
RES SMD 562K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 8MM ALTERNATE LINK datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 4V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf