Riedon S4-4K99F1
S4-4K99F1 picture photo
Mfg. Part Number
S4-4K99F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-4K99F1.pdf
Availability of S4-4K99F1
QUANTITY
S4-4K99F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-4K99F1
Internal Part NumberEIS-S4-4K99F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-4K99F1
Related LinksS4-4, S4-4K99F1 Datasheet, Riedon Distributor
S4-4K99F1 Details Description
Related parts for S4-4K99F1
IC REG MULT CONFIG INV 5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SOLDER 63/37 18AWG 1LB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf