Riedon S4-57R6F8
S4-57R6F8 picture photo
Mfg. Part Number
S4-57R6F8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-57R6F8.pdf
Availability of S4-57R6F8
QUANTITY
S4-57R6F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-57R6F8
Internal Part NumberEIS-S4-57R6F8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-57R6F8
Related LinksS4-5, S4-57R6F8 Datasheet, Riedon Distributor
S4-57R6F8 Details Description
Related parts for S4-57R6F8
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 26POS 1MM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf