Riedon S4-604RF8
S4-604RF8 picture photo
Mfg. Part Number
S4-604RF8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-604RF8.pdf
Availability of S4-604RF8
QUANTITY
S4-604RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-604RF8
Internal Part NumberEIS-S4-604RF8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-604RF8
Related LinksS4-6, S4-604RF8 Datasheet, Riedon Distributor
S4-604RF8 Details Description
Related parts for S4-604RF8
LAMP NEON RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BACKPLANE CPCI 8SLOT FOR 3U CARD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 PG21 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRIMP BLADE 12 POS datasheet.pdf